Gösterim: 2.379
Eklenme: 29 Mayıs 2007
Saat: 10:47
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Isuzu Dmax 2007

Pick-up segmentinde her geçen yıl gücünü ve kalitesini artıran Anadolu Isuzu, D-Max modelini yeniledi. D-Max, aslında yenilenen haliyle “yırtıcı” olarak tanımlanmayı hak ediyor.

Isuzu’nun 90 yılı aşkın mühendislik evriminin ürünü olan D-Max, yenilenen versiyonu ile Türkiye’de. Üretildiği ilk günden bu yana dünya çapında büyük başarılara imza atan ve kısa sürede pek çok ödül kazanan Isuzu D-Max, değişen yüzüyle müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Dakar çöllerinden, Tayland’ın balta girmemiş tropik ormanlarına, Japonya’nın buz kaplı dağlarına kadar her türlü doğa koşullarında zorlu testleri başarıyla geçen D-Max, yeni versiyonu ile kısa sürede Türkiye pazarındaki etkisini ve gücünü artıracak. Neredeyse yeni baştan yaratılan D-Max 4×4 pick-up’larda binek araç konforu sunuyor.

İstanbul Polonezköy’deki Saklıköy Country Club’ta gerçekleştirilen toplantı ile Türk medyasına tanıtılan Isuzu D-Max; hem estetik, hem rahatlık anlamında önemli değişimlerden geçti. Ayrıca hazırlanan özel parkurda basın mensupları Isuzu D-Max 4×4 ile test sürüşü yapma fırsatı buldu. Motor teknolojisinde daha çevreci Euro 4 değerine sahip common rail turbo dizel intercooler motora geçildi. Maksimum gücü manuel viteste 100 HP’den 136 HP’ye, otomatik viteste ise 130 HP’den 163 HP’ye çıktı. Fren performansı artırılarak daha emniyetli hale getirldi.

Anadolu Grubu Otomotiv Grup Başkanı ve Anadolu Isuzu Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Eser konuşmasında D-Max’le pick-up pazarında liderlik hedefi koyduklarını belirterek, “Isuzu ile 23 yıllık birlikteliğimizden çok mutluyuz. Bu işbirliği Anadolu Isuzu’nun pazardaki varlığını güçlendirerek devam ettirecektir. İmzalanan anlaşma ile çok daha sıkı bir işbirliği içerisine girerek hedeflerimizi büyüteceğiz.”dedi.

Toplantıda konuşan Isuzu Operations Thailand İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ken Takashami, Türkiye pazarının Isuzu için en önemli pazarlarından biri olduğunu dile getirerek, Anadolu Isuzu’nun Türkiye’deki güçlü liderlik yapısından gurur duyduğunu belirtti. Takashima, Türkiye’deki zorlu rekabet koşullarına rağmen D-Max’in Türkiye’de piyasaya sunulduğu günden bu güne her yıl daha büyük adımlarla ilerlediğini belirterek, “Yeni D-Max, Türkiye pazarında güçlenen motoru ve yenilikleri ile çok daha rekabetçi olacak. Başarımızı tekrarlayacağız.” dedi.

Anadolu Isuzu Satış Pazarlama Direktörü Fatih Tamay, 2004 yılı Nisan ayında gerçekleştirdikleri ilk lansmanda, Türkiye’de hedeflerinin büyük olduğunu ve liderliğe oynayacaklarını söylediklerini dile getirerek, “Aradan 3 yıl geçti, 2006 yılı sonu ve 2007’nin ilk 3 ayında pick-up pazarında lider olduk. Bundan da gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Hazırlanan özel parkurda basın mensupları Isuzu D-Max 4×4 ile test sürüşü yapma fırsatı buldu. Motor teknolojisinde daha çevreci Euro 4 değerine sahip common rail turbo dizel intercooler motora geçildi. Maksimum gücü manuel viteste 100 HP’den 136 HP’ye, otomatik viteste ise 130 HP’den 163 HP’ye çıktı. Fren performansı artırılarak daha emniyetli hale getirldi.

İşte Yeni D-Max’de motor haricinde değişen özelliklerden bazıları:

* Daha da agresifleşen ön farlarda, sınıfında tek olan “projektör tip farlar” kullanıldı.
* Sis farları yuvarlaklaştı.
* Daha önce düz olan karakter çizgileri eğim kazanarak araca daha yırtıcı bir görünüm kazandırıldı.
* Ön kaput üzerine turbo havalandırma geldi.
* Çamurluklarda yuvarlak hatlardan köşeli hatlara geçildi.
* Ön görünümde eğim kazanan karakter çizgileri aracın yan tarafında da tamamlayıcı olarak devam etti.
* Arka sinyal grupları değişti.
* Aracın içinde de direksiyon simidi değişti, rengi de gri den siyaha döndü.
* Deri kaplı direksiyon simidinde daha koyu renge geçildi.
* Vites topuzu değiştirildi.
* Konsoldaki kaplamalar daha koyu, metal görünümlü yüzeyler ise daha parlak hale getirldi.
* Havalandırma kapakları yuvarlaklaştırıldı.
* Aracın iç trim kaplamasında daha kaliteli malzeme olan Rachel’e geçildi.
* Araçlarda Navigasyon sistemi opsiyonel olarak yer alırken, 3000 cc otomatik vites modelinde Cruise Control da standart olarak yer aldı.
* Dış ortam ısısını ölçen ve yakıt tüketimini de hesaplayan sınıfının tek elektronik aydınlatmalı gösterge paneli kullanıldı..

2005 yılında Avrupa’da satışlarını en çok arttıran distribütör ödülünü alan Anadolu Isuzu’ya, 2006 yılı Avrupa’da en çok D-Max satan distribütör ödülü de Isuzu Operations Thailand İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mr Takashima tarafından AIOS Genel Müdürü Ömer Ablay’a verildi.

Bu değişimlerle, D-MAX, hem daha güçlü ve görünümüyle de daha yırtıcı bir imaja kavuştu. Performans ve gücüyle uyumlu olan kaslı tasarımını; kullanım konforunu yükselten ince detaylar da desteklendi. D-MAX ile artık hem kentte hem de doğa da çok daha rahat, keyifli ve güvenli olacaksınız…

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com