Gösterim: 962
Eklenme: 1 Şubat 2008
Saat: 18:08
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Zafira

Üç güçlü ve ekonomik motor, daha sportif görünüm ve fiyatına daha da değer katan yeni model çeşitlilikleri ile, ikinci kuşak Opel Zafira Şubat 2008’de pazara çıkıyor.

Yeni motor seçenekleri:
1. 1.6 ECOTEC motorlu 85 kW/115 hp benzinli
2. 1.9-litre 74 kW/100 hp dizel
3. 1.9-litre 88 kW/120 hp dizel , manuel ve active select otomatik şanzıman

Sportif tasarım vurguları ve geniş iç mekan, tamamen değiştirilebilen yedi koltuklu aracın belirgin güçlü görünümünü vurguluyor. Yeni Zafira’nın Flex7 koltuk sistemi aracın iç mekanını koltukları kaldırmadan birkaç saniyede değiştirmeye olanak kılan rakipsiz bir yenilik sunuyor . Bu tasarım 1999’dan beri Zafira’nın satışlarının artmasına yardım etti: yeni modelin piyasaya sürülmesiyle iki milyon Zafira’nın üretim hattından çıkması bekleniyor.

“Yeni Zafira tam anlamıyla doğru zamanda doğru üründür. Müşterilerin bizim en çok satan aracımızın fonksiyonelliğinden ve çok yönlülüğünden memnun olduğunu biliyoruz ve şimdi Zafira’ya daha sportif bir görünüm kazandırdık ve onu daha ekonomik motorlarla donattık. Bu Avrupa kompakt MPV sınıfındaki lider pozisyonunu korudu.”
GM Avrupa, Pazarlama Müdürü, Alain Visser

Yeni motor serisi – daha düşük tüketimle daha fazla performans

Yeni genişletilen Zafira motor serisi üzerinde çalışırken Opel mühendislerinin en önemli ve üzerindeki durdukları strateji Performansı arttırmak idi.

Tüm bu çalışmalar paralelinde arttırılan yakıt ekonomisi aynı zamanda geçmişde kullanılan motorlara kıyasla daha az CO2 emisyonu salınımına olanak tanıyor. Bununla beraber, araç sahipleri daha yüksek sürüş performansının tadını çıkarırken aynı zamanda yakıt ekonomisi yapabiliyor.

1.6 ECOTEC: Her yönden gelişmiş

85 kW/115 hp li yeni 1.6 ECOTEC, daha fazla elastikiyet, akıcılık ve %10 daha fazla performans sağlar. Ayrıca daha az yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu sunmaktadır: motor 100 km de ortalama yedi litre yakıt harcar bu da daha önceki motora kıyasla % 4.3 daha azdır. Tepe noktası 155 Nm olan (105 hp li 1.6 lık tan %3.3 daha yüksek) ve çok geniş rpm dizisi mevcut olan geliştirilmiş tork eğrisi özellikle fark edilir. Bu yeni motorla Zafira 13.4 saniyede 0 dan 100 km/h ye kadar hızlanır ve en yüksek hızı olan 185 km/h ye ulaşır.

Yeni dört valfli motorun güçlü özellikleri temelde eksantrik mil teknolojisine dayanır. Bu, sürüş durumuna uyan giriş ve egzoz milleri ile sürekli değişken valf zamanlama kontrolünü içerir. Her iki mil de kesintisiz ve birbirinden bağımsız şekilde zamanlamayı kontrol eden iki kompakt kanatlı tipli hidrolik vidalar tarafından gerçek zamanda motor yönetimi tarafından kontrol edilir. Bu giriş ve egzoz valf zamanlamalarına ve motorun cevabının daha kendiliğinden olmasını ve her bir güç ve performans gereksinimine daha iyi uymasını sağlar. Sürücü bu gereklilikleri hızlanma pedalı ve vites değişimi olarak tanımlar.

Opel mühendisleri akıllı ve aşırı verimli TWINPORT konseptini 115 hp, 1.6-litre motorda geliştirdi. Silindir başlığında her bir silindir için iki ayrı giriş portu var. Şimdiye kadar sabit ve sürekli yanmayı sağlamak için çoklu kapaklar gerektiyse de, yeni 1.6 ECOTEC bu kapaklar olmadan değiştirilebilir iki farklı uzunluktaki plastik giriş borusu ile çalışır. Mühendisler bunu optimize edilmiş eksantrik mille birleştirilmiş giriş port ayarı ile başardılar. Sonuçta sıkışmayan gaz alışverişi yakıt tasarrufunu arttırır.

Bu motor sınıfında ilk kez Opel 1.6 ECOTEC ünitesinde lazerle yapılmış silindir variller kullanır. Tam tanımlanmış, ufak kanallar özel üretim aşamasında yerleştirilmiştir ve mikro basınçlı bir boşluk sistemi işlevi görür. Bu daha az piston sürtünmesi ve aşınması aynı zamanda daha az yakıt ve benzin tüketimi sağlar. İleri teknoloji motorun diğer teknolojik özellikleri arasında harita ile kontrol edilen termostat ve entegre katalitik konvertörlü düşük çekimli egzozu içerir.

İki yeni 1.7 CDTI motoru dizel serisine katıldı…

Her iki yeni 1.7 CDTI motoruda da (81 kW/110 hp ve 92 kW/125 hp) altı ileri düz vites ve – tüm Zafira diesellerdeki gibi- standard olarak bakım gerektirmeyen partikül filtresi ile birliktedir. Her iki 1.7 CDTI motorunun da ortak yakıt hatlı direk enjeksiyon ve belirtilen geliştirme, yüksek cevap verme özelliği ve örnek yakıt tasarrufu için dönüş kontrollü dört valfli teknoloji özelliği vardır. Her 100 km de ortalama 5.7 litre tüketimi ile, iki diesel ünitesi yerine geçtikleri 1.9 CDTI motorlarından çok daha ekonomiktir. Ve motor küçültme sayesinde 1.7 CDTI üniteleri 152 g CO2/km -1.9 litrelik motorlara kıyasla yaklaşık %5 Daha iyi- verirler.

İleri teknolojiye sahip olan bu motorlar aynı zamanda daha iyi sürüş performansı gösterirler: 0 dan 100 km/h ye ulaşmak yeni turbocharged 110 hp ünitesinde 13.4 saniye sürer ve 125 hp değişkende sadece 12.3 saniye sürer. 110 ve 125 hp motorlar için en yüksek hızlar 179 ve 189 km/h dir.

Zafira’nın ultra-modern turbo dizelleri şimdi 81 kW/110 hp li 1.7 CDTI den 110 kW/150 hp li 1.9 CDTI ye kadar uzanır. En güçlü dizel altı ileri düz vitesi ya da altı ileri otomatik vites ile sunulacaktır.. Altı ileri otomatik vites 120 hp 1.9-litre diesel motor seride kalır.

“Hem 1.6 ECOTEC gaz motoru hem de 1.7 CDTI ünitelerinden daha fazla çıkış olmasına rağmen, tüketim ve emisyonları azaltmayı başardık. Bu çevre ve sürücünün cebi için faydalıdır. Müşteriler daha küçük motor hacminden dolayı daha düşük motorlu araç vergisi öderler. Opel motorları sürüş keyfinin ve ekonomisinin güzelliklerini mükemmel şekilde birleştirir.”
GM Powertrain Ürün Mühendisliği Müdürü, Rita Forst

Altıdan ona: Bir CNG ve beş gaz ünitesi

Yeni Zafira’da 10 farklı motor seçeneği bulunmaktadır. Beş gaz ünitesi artı doğal gaz operasyonu için optimize edilmiş 1.6 CNG motoru vardır. Yeni 1.6 ECOTEC ten bir sonraki motor tüketim ve çıktıyı optimize etmek için iki ayarlanabilir eksantrik mil takılmış 103 kW/140 hp li yeni 1.8 ECOTEC tir. 1.8-litrelik ünitede beş ileri düz vites ya da otomatik düz Easytronic vites bulunur.

Doğrudan enjeksiyonlu 2.2 DIRECT ECOTEC alüminyum motor 110 kW/150 hp üretir ve altılı düz vitesle ya da opsiyonel dörtlü otomatik vitesle gelir. Altılı düz vitesli 2.0-litre turbo motor 147 kW/200 hp lik çıktıya sahiptir. Sportif çizginin en üstünde güçlü turbo motoru (177 kW/240 hp) sportif aracı sadece 7.8 saniyede 0’dan 100 km ye çıkaran hızlı OPC modeli bulunur. OPC değişkeninin 231 km/h lik en üst hızı onu dünyadaki en hızlı kompakt minibüs yapar.

Motor dizisi özellikle ekonomik ve çevre dostu olan 1.6 CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) ünitesi ile daha da arttırılır. Bu doğal gazla çalışan Zafira da standart koyar: 100 km de yaklaşık beş kg H gazı yakıt tüketimi ile yakıt masrafları büyük oranda azalır. Vergi ve sigorta seviyeleri 1.6-litrelik ECOTEC gaz ünitesi ile aynıdır. 69 kW/94 hp doğal gazla çalışan Zafira aynı zamanda çevreye uyumda da avantaj sağlar: bu tip itme dieselden %80 daha az nitrojen oksit üretir ve egzoz gazları nerdeyse hiç is partikülü taşımaz. Ortalama CO2 emisyonu sadece 138 g/km dir– kompakt minibüs segmentinde en yüksek değerdir. Altı yolcu ve sürücü ile Zafira 1.6 CNG – 2008 ilkbaharından itibaren Opel ecoFLEX modeli de mevcut- sadece 20 g CO2/km &yolcu çıkarır.
Dinamik görünüm:

Yeni Zafira kompakt van bir otomobile sportif görünüm kazandıran belirgin ön ve arka tasarım unsurları ile desteklenmiştir. Entegre Opel logosuyla kendine güvenen krom geniş ön kirişi kapak ucunu alır ve artık tamamen krom olan iki parçalı radyatör ızgarası kanatlarına çeker. Sis lambası girintileri çevresindeki belirgin çizgiler çamurluğa dinamik V stili verir; far yuvaları da krom görünümlüdür. Cesur ön kenarı ile Zafira Spor model çizgisinin yeni dinamik görünümü hakkında net bir fikir verir. Bundan doğan süpürgelik parlak tekerlek bombesinden geçip kenar pervazlara ve arka rüzgarlığa kadar gider. Diğer göze çarpan yeni özellik kırmızı arka lambalardaki 3 boyutlu hücrelerdir. Tasarım geliştirme arka krom kirişlere kadar gelen arka lambaların gümüş beyaz çizgisi ile tamamlanır.

Cilalı krom halkalı hava ve radyo kontrol unsurları ve gösterge paneli ve kapılar üzerindeki yeni dekoratif şerit iç mekana daha da şık bir görünüm verir. Cosmo versiyonun en önemli özelliği orta konsoldaki zarif ince vernik şeridi ve direksiyonun dekoratif dökümüdür. Navigasyon, CD, DVD ve MP3 fonksiyonları ile bilg ve eğlence sistemleri aynı zamanda iPod gibi dış audio aletler için girişlere sahiptir.

“Esneklik ikonumuza dinamik, lüks yeni bir yüz kazandırmak ve uygulama kalitesini geliştirmek istedik.”
GM Tasarım Avrupa, Genel Müdür Yardımcısı, Mark Adams

Esneklik ve çok yönlülük: saniyede dönüşüm

Yeni Zafira yol ticari marka değişken Flex7 koltuk sistemi – rakipsiz yenilik- özelliğine sahiptir. Flex7 aracın iç mekanını koltukları kaldırmadan yedi koltuktan beşe, dörde, üçe ya da ikiye indirir ve aynı zamanda kendi segmentinin ötesinde esneklik standartlarına sahiptir. Beş koltuklu bir araç olarak 645-litrelik yük kapasitesiyle tüm yedi koltuklu kompakt minibüsleri geçer ve iki koltuklu durumda 1820 litrelik bagaj kapasitesi vardır.

Ön yolcu koltuğu, katlanır koltuk, koltuk yastığının altındaki saklama bölümü ve koltuk arkasındaki katlanır masa ile de sipariş edilebilir. FlexOrganizer sistem Zafira için opsiyonel olarak bulunur. Bu akıllı bagaj yönetimi sisteminin özelliği bagaj bölümünün her iki kenarına yerleştirilmiş yan parmaklıklardır. Aynı zamanda çeşitli bölme unsurları, saklama kutuları, ağ ve kancalar için farklı tutturma noktaları vardır böylelikle her tip yük güvenli ve düzgün şekilde taşınabilir. Pratik iç mekan düzeni için üst kısım boyunca uzayan üst konsol beş büyük çekilip açılan saklama bölmesi bulundurur. Bu özellik, dört renkli cam paneli ile dışardan bakınca aracın tasarımına daha zarif ve dinamik görüntü veren eşsiz panoramik cam ile birlikte sunulmaktadır. Çok fazla güneş olduğunda istenildiğinde elektrikli güneşlikler kapatılarak içeri rahatsız edici ışıkların girmesi engellenir.

Yenilik ve teknolojik mükemmellik: IDSPlus tan AFL ye Yeni Zafira aynı zamanda sınıfında tek olan yenilikçi teknolojik özellikler sunar. Bunların arasında elektronik Sürekli Süspansiyon Kontrol sistemine sahip IDSPlus şasi sistemi vardır. Bu entegre şasi kontrol sisteminde kontrol üniteleri ve ESPPlus, ABS ve CDC nin sensörleri sürekli veri alışverişinde bulunur ve bunun sonucunda da şasinin ince ayarı optimize edilir ve sürüş güvenliği ve rahatlığında eşsiz bir boyuta ulaşılır. Yeni baskının daha da gelişmiş Römork Denge Kontrol Sistemi diğer markalara bakıldığında bir sürüş özelliği olmaktan çok uzaktadır. Karmaşık sistem araç römork kombinasyonunda gezme hareketlerini izler. Bu hareketler ayarlanmış fren uygulamasıyla kontrol elektroniği tarafından sabitlenir. Zafira daki bir diğer yenilikçi özellik, Opel’in Zafira ile kompakt van segmentine getirdiği dinamik AFL çift- xenon far sistemidir. Yokuşta Kalkış Desteği (HSA), Akıllı Anahtar sistemi ve navigasyon, CD, DVD ve MP3 fonksiyonlarını içeren yüksek kalite bilgi ve eğlence sistemleri Zafira’nın konfor özelliklerini tamamlar.

“Opel markasının temel karakteristiği yenilikçi ve kullanışlı teknolojik özelliklerini geniş bir müşteri tabanına sunmamızdır. Biz buna yüksek teknolojinin demokratikleşmesi diyoruz. Markamızın tarihi boyunca buna birçok etkileyici örnek olmuştur ve yeni Zafira bir istisna değildir.”
William Mott, Marketing Manager Europe – Compact Cars

SAFETEC sistemi en değerli aracı geliştirir

Zafira’nın standart SAFETEC sistemi maksimum güvenlik sağlar. McPherson ön aksi, pantentli torsiyon kirişi arka aksi ve elektronik destek sistemleri ile İnteraktif Sürüş Sistemlerinden birçok yolcu koruma unsuruna kadar uzanır. Standart donanımında sekiz havayastığı, aktif kafalıklar, ISOFIX çocuk koltuğu takımı ve pedalleri önden çarpmada bile ayıran Opel’in patentli Katlanabilir Pedal Sistemi bulunmaktadır. Euro NCAP çarpma testinde yolcu korumada Zafira en yüksek not olan beş yıldızı aldı. Kompakt Van aynı zamanda ideal çocuk ve yaya korumasına sahiptir.

Yeni Zafira ayrıca güvenilirlik ve servis ömründe en yüksek standartları karşılar. Müşteriler çalıştırma masraflarını en aza indirmeye yardım eden yüksek servis aralıklarından faydalanır. Tamamen galvanize gövdesi ve 12 yıllık paslanma garantisi de yüksek değer koruması sağlar. Bunların tümü Opel Zafira’nın uzman Alman dergisi “Auto Bild”de 2006’da birinci sırayı almasına yardım etti.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com