Gösterim: 1.079
Eklenme: 15 Ağustos 2008
Saat: 19:41
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Alfa Romeo 159

İtalyan efsanesi Alfa Romeo’nun sportif görünümlü ve estetik  tasarımı ile geleceği yakalayan Alfa 159 modeli, 2009 model yılı için yenilendi. Alfa 159, yeni iç mekanıyla yolcularını daha konforlu ve zarif bir atmosferde ağırlıyor. Alfa Romeo bayilerinde yerini alan yeni Alfa 159 ve Alfa 159 Sportwagon modelleri 33 bin 150 Euro’dan başlayan fiyatlara sahip.

Ünlü otomobil tasarımcısı Giorgetto Giugiaro’nun ve Alfa Romeo Tasarım Merkezi’nin ortak çalışmasından doğan sıradışı çizgilere sahip Alfa 159, 2009 yılı için yenilendi. Alfa Romeo showroom’larındaki yerini alan Alfa 159 ve Alfa 159 Sportwagon, yüksek performans ve konforu, güvenlik ve kaliteyle birlikte sunmaya devam ediyor. İtalyan sürüş stili ile dinamizm, konfor ve güvenliğin mükemmel birlikteliği olan benzersiz sportif otomobilin tüm gövdeyi saran tasarım çizgisi, zarif ve sportif bir duruş sağlıyor. Kusursuz İtalyan tasarımını performans ve ekonomik yakıt tüketimiyle buluşturan yeni Alfa 159 ve Alfa 159 Sportwagon modelleri 33 bin 150 Euro’dan başlayan fiyatlarla Alfa Romeo showroom’larında yeni sahiplerini bekliyor.

İç mekan artık daha zarif ve ergonomik

2009 model yılına iç mekanındaki geliştirmelerle hoşgeldin diyen yeni Alfa 159 ve Alfa 159 Sportwagon modellerinde ilk göze çarpan değişiklik, artık beyaz aydınlatmalı olan gösterge paneli. Grafik açısından da yenilikler içeren gösterge panelinin dışında orta konsolda da kayda değer değişiklikler söz konusu. Tüm Alfa 159 ve Alfa 159 Sportwagon versiyonlarında opsiyonel olarak sunulan navigasyon sistemi daha kullanıcı dostu bir arayüze kavuştu. Orta konsolun alt kısmında yer alan ve standart olarak yer alan çift bölgeli klima sistemi kumandaları da kullanıcının dikkatini dağıtmayacak ergonomiyle tamamen yenilendi. Hem ön hem de arka koltuklar, daha iyi yan tutuş, konfor ve diz mesafesi sunacak şekilde yenilendi. Alfa 159 Sportwagon’un arka koltuk minderleriyse, sırtlıklar katlandığında tamamen düz bir yükleme zemini oluşturabilmek için farklı tasarlandı. Ayrıca kullanıcıya daha kolay kullanım imkanı sunmak adına önceleri aracın iç mekanındaki tavandan açılan bagaj kapağı artık bagaj kapağındaki logo’ya basılarak açılıyor. “Distinctive Plus” donanım seviyesinde opsiyonel olarak sunulan “Konfor Paketi” ile üç bölgeli otomatik klimaya, ısıtmalı ön koltuklara, elektrikli ve sürücü tarafı hafızalı ön koltuklara, elektrikli ve sürücü tarafı hafızalı katlanır yan aynalara sahip olunabiliyor.

Alfa 159 ve Alfa 159 Sportwagon artık daha hafif

2009 model yılı için yenilenen Alfa 159 ve Alfa 159 Sportwagon’un yürüyen aksamında birtakım geliştirmeler gerçekleştirildi. Müşteriler tarafından geliştirilmiş konfor, dinamizm ve daha düşük tüketim olarak algılanabilecek olan değişikliklerin kaynağında yatan nedeni gelişen teknolojiden daha fazla yararlanılmış olması olarak açıklanabilir.
Örneğin alüminyum döküm teknolojisindeki yenilikler sayesinde artık hafif alaşım jantlar dahi daha hafif bir yapı sergiliyorlar. Ancak otomobilin rot kolları, boru şeklindeki viraj denge çubuğu ve fren kaliperleri de artık tamamen alüminyumdan üretiliyor. Tüm bunlar ve de bazı aerodinamik geliştirmeler, yeni Alfa 159 ve yeni Alfa 159 Sportwagon’un artık 44 kg daha hafif olmasını sağladı.

EuroNCAP’ten 5 yıldızlık performans

Satışa sunulduğu 2005 yılından bu yana sınıfında örnek teşkil eden aktif ve pasif güvenlik donanımlarıyla EuroNCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız almanın haklı gururunu yaşan tüm Alfa 159 ve Alfa 159 Sportwagon versiyonları standart olarak 7 havayastığına sahip. Çift kademeli açılan ön hava yastıklarına ilave olarak yan havayastıkları, tüm yan pencereleri kaplayan perde havayastıkları ve sürücü diz havayastığı kaza anında aracın içinde bulunanların güvenliğini maksimuma çıkarıyor. Ayrıca ön yolcu koltuğu için diz havayastığı da opsiyonel olarak sipariş edilebiliyor. Bunun yanı sıra aktif güvenlik sistemlerinde EBD ile tamamlanan ABS, Stabilite Kontrol Sistemi (VDC), Patinaj Önleme Sistemi (ASR), acil frenlerde devreye giren Fren Destek Sistemi (HBA) ve yokuşta kalkışları kolaylaştıran Hill Holder gibi yol tutuş, frenleme kapasitesi ve aracın dinamik yapısı üzerinde tam kontrol sağlayan sistemler bulunuyor. Alfa 159 ve Alfa 159 Sportwagon’un gerçekten eşsiz olduğu konu ise pasif güvenlik. Aktif gergili ve kademeli yük azaltıcı emniyet kemerleri ve arkadan gelen darbeler sırasında koltuk başlığını yolcunun boyun bölgesine daha da yakınlaştıran “kırbaç etkisini önleyici” bir mekanizmayla donatılmış koltuk başlıkları bulunuyor.

Performanslı ve düşük tüketimli motorlar

Her Alfa Romeo modelinin kalbi ve ruhu motorudur. Alfa Romeo modellerinin heyecan verici tasarımının ve güçlü kişiliğinin altında yatan, mükemmel teknolojiye ve harika performansa sahip mükemmel motordur. Yeni Alfa 159 ve Alfa 159 Sportwagon da bu geleneği sürdürmeye devam ediyor. Sürekli çift değişken supap zamanlaması bulunan 3.2 V6 Q4 24V (260 HP) ve 1.9 JTS (160 HP)’den oluşan benzinli JTS motor ailesini, kısa bir süre önce satışa sunulan 1.8 litrelik (140 HP) motor tamamlıyor. Dizel motor olarak ise Alfa Romeo müşterilerine 1.9 JTD 16V (150 hp) sunuluyor. 1.8 litrelik benzinli motor gücünü 5 ileri manuel şanzımanla yola aktarırken diğer 2 benzinli ve 1 dizel motor seçeneğinde 6 ileri manuel şanzıman görev yapıyor. 1.9 JTD modelinde isteğe bağlı olarak manuel kullanıma da imkan veren Q-Tronic adlı şanzıman seçeneği bulunuyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com